Bingöl
15 Haziran, 2024, Cumartesi
 • DOLAR
  32.78
 • EURO
  35.16
 • ALTIN
  2457.9
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  65738.27$

Galip Bayezit’in ‘Sustalıdan Klavyeye Kavgaların Değişen Yüzünün Sosyolojik İzahı’ Kitabı Yayınlandı

Galip Bayezit’in ‘Sustalıdan Klavyeye Kavgaların Değişen Yüzünün Sosyolojik İzahı’ Kitabı Yayınlandı

İnsanların saldırganlık ve şiddet davranışlarının; ekonomik düzeye, eğitim durumuna, kültür ve toplum yapısına göre değişiklik arz ettiğini belirten yazar Bayezit, teknolojik gelişmelerin fiziki kavgaların artmasına yol açtığını ifade etti.

Bingöl’de polis memuru olarak görev yapan Galip Bayezit’in “Sustalıdan Klavyeye Kavgaların Değişen Yüzünün Sosyolojik İzahı” kitabı çıktı.
Bingöl’de kavgaya karışan bireylerle görüşülerek hazırlanan kitabın tanıtım bölümünde, şu ifadelere yer verildi; Geleneksel ile modern, eski ile yeni, dün ile bugün şeklindeki kıyaslama hem gündelik hayatta hem de akademik çalışmalarda toplumsal olguların izahında sıkça müracaat edilen kadim usullerdendir. Bu bağlamda değişen/dönüşen bir dünyada suçun/suçluluğun hangi yöne evrildiği, eski kavgalar ile yeni kavgalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar bu çalışmada cevabı aranan sorulardandır.
Gündelik hayatta en sık kullanılan sözcüklerden biri “kavga”dır. Ekmek kavgası, kalem kavgası, namus kavgası, miras kavgası, yer kavgası, yol verme kavgası, kardeş kavgası, ağız kavgası, komşu kavgası… Hemen her ismin arkasına kavga sözcüğünü ekleyerek bir çeşit kavga icat etmemiz mümkündür. Gün içerisinde bilhassa aile içinde çocuklarımıza karşı en sık kullandığımız ifadelerden biri “Kavga etmeyin.“dir. Ana haber bültenlerinin hemen hepsinde bir veya birden fazla kavga olayı yer almaktadır. TBMM’de neredeyse kavgasız bir oturum geçmemektedir. Hayatın her alanına bu derece sirayet eden kavga olgusuna ilgimiz başta entelektüel bir meraktan kaynaklanıyordu. Konuyu biraz irdeledikten sonra bu alanda yapılan çalışmaların yetersiz olduğu görülmüştür. Şiddet üzerine yapılan çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen “kavga” adı altında yapılan bir araştırmaya rastlanmamıştır.
Kavga olaylarında tehditten kasten öldürmeye kadar birden fazla suç işlenebilmektedir. Bu çalışmada, kavga olaylarında gerçekleşen tehdit, hakaret ve yaralama suçlarının sosyolojik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcıların taraf oldukları sıra dışı kavga olayları kitabın sonuna eklenmiştir.”

KAVGALARI ETKİLEYEN SOSYOKÜLTÜREL FAKTÖRLER

Kitabında, kavgaları etkileyen sosyokültürel faktörleri inceleyen yazar, insanların saldırganlık ve şiddet davranışlarının; ekonomik düzeye, eğitim durumuna, kültür ve toplum yapısına göre değişiklik arz ettiğini belirtti.
Yazar Galip Bayezit, şiddet içeren davranışların; ekonomik, eğitim ve kültür düzeyi düşük olan kesimlerde bulunan erkekler arasında daha yaygın olduğunun gözlemlendiğini kaydetti.

KAVGALARIN DEĞİŞİMİ

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerin sosyal hayatı da geri dönülmez bir şekilde değiştirdiğini ifade eden Bayezit, teknolojinin hayatı kolaylaştırdığı gibi sosyal hayata olmsuz etkilerinin de olduğunu belirtti. Bayezit, “Teknolojik gelişmeler, bir çok noktada hayatı kolaylaştırdığından, insanların büyün bir kısmı teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanmaktadır. Buna karşılık teknolojik gelişmelerin (bilhassa kitle iletişim araçlarının) sosyal hayata olumsuz bir takım yansımaları görülmekte, yazılı ve görsel basındaki, internet ve sosyal medyadaki şiddet içerikli görüntüler ve oyunlar; suçun ve şiddetin yaygınlaşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle yazılı ve görsel medyaya şiddetle mücadele konusunda önemli sorumluluklar düşmektedir” ifadelerine yer verdi.

“TEKNOLOJİK GELİŞMELER FİZİKİ KAVGALARIN ARTMASINA YOL AÇTI”

Şiddete bulaşmış kişilerle birebir görüşüp değerlendirmelerini alan yazar, şu bilgilere yer verdi;
 “Katılımcıların belirtilen ifadesine göre, teknolojik gelişmelerin ve modern hayatın, fiziki kavgaların artmasına yol açtığı vurgulanmaktadır. Ona göre, günümüzde kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasından dolayı insanlar birbirlerine daha hızlı ulaşabilmektedir. Bu durumun hem kavgaların artmasına hem de kısa sürede büyümesine yol açtığı ifade edilmektedir.”
Kavgaların bir anlık öfkeyle gerçekleştiğini ve problemleri çözmenin bir yolu olmadığını belirten yazar Bayezit, problemleri çözmek için uzlaşma, diyalog kurma, resmi kurumlara müracaat vs. yollara başvurulmasının daha doğru olacağını, öfke kontrolünün son derece önemli olduğunu ifade etti.
Fuat OTLAK

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 7
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorumlar

 • yorum avatar
  Ömer Avdağı
  14-03-2024 16:25

  Öncelikle yazmış olduğun kitap hayırlı olsun,başarılarının devamını dilerim kardeşim.Toplumumuz açısından çok faideli bir konuya parmak basmanız isabet olmuş teşekkürlwr.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!