Bingöl
12 Haziran, 2024, Çarşamba
 • DOLAR
  32.32
 • EURO
  35.09
 • ALTIN
  2415.5
 • BIST
  10208.13
 • BTC
  69761.89$

Metin & Kemal Kahraman Konserinin İptal Edilmesine Tepki

Metin & Kemal Kahraman Konserinin İptal Edilmesine Tepki

Bingöl’de düzenlenmesi planlanan Metin & Kemal Kahraman konseri, konserin yapılmasına iki saat kala iptal edildi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü, Metin & Kemal Kahraman konserinin iptal edilmesine tepki gösterdi.
Hülakü, yaptığı açıklamada, şunları söyledi; “Bingöl Eğitim-Sen Şubesi tarafından organize edilen, Kürtçe’nin Zazakî lehçesinde müzik yapan Metin-Kemal Kahraman konseri, Bingöl Emniyet Müdürlüğü tarafından hiçbir somut gerekçe gösterilmeden “asayiş ve güvenlik” bahanesiyle iptal edilmiştir. 
Bingöl Valisi ile konuya dair yaptığımız görüşmede ise kendisi somut olarak herhangi bir gerekçe sunamamıştır.
“Asayiş ve güvenlik” gerekçesi bahane gösterilerek, Kürtçe’ye olan tahammülsüzlük ve asimilasyoncu yaklaşım bu tutumla kendini açığa çıkarmıştır. 
Bu tutumun arkasında, iktidarın tekçi politikalar doğrultusunda verdiği talimatların olduğu su götürmez bir gerçektir.
İktidarın tekçi politikaları, Kürt kültürü ve kimliği üzerinden sürekli olarak kendini yenilemektedir.
Tekçi anlayışı besleyen bu politikalar, Kürt halkının kültürel ifadesini bastırmayı amaçlayan, asimilasyon politikalarının bir parçasıdır.
Kürt halkının varlığını reddeden bu yaklaşım ve politikalar, demokratik değerlere, insan haklarına ve çok kültürlü bir toplum yapısına dönük açık bir tehdittir.
Kürtçe (Zazakî-Kurmancî) gerçekleştirilmek istenen kültürel etkinliklerin sansürlenmesi ve yasaklanması, Kürt halkının varlığını inkâr etme ve tekçi politikalar altında eritme çabasının bir parçasıdır.
Bu tür asimilasyoncu politikalar, bu coğrafyanın demokratik yapısına ve toplumsal barışına zarar vermekten başka bir anlam taşımamaktadır.
Zaten bu yaklaşımda olan bir zihniyetin, toplumsal barışa ve çok kültürlülüğe dair herhangi bir kaygı taşımadığı da aşikardır.
Milyonlarca insanın anadili olan Kürtçe’ye ve Kürt kimliğine karşı gösterilen bu düşmanca yaklaşım, toplumsal kutuplaşmanın da önünü açmakta ve ısrarla çaba sarf ettiğimiz barışçıl ortamı tehdit etmektedir.
Bütün ilhamını faşizmden alan bu tekçi politikalara karşı Kürt halkı ve onların siyasi temsilcileri olarak ne dilimizden ne kültürümüzden ne de kendi anadilimizde türküler söyleyip dinlemekten vazgeçmeyeceğiz.”
(Haber Merkezi)

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!