Haber Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 17:30
 
11 ayda 36 bin kişiye acil sağlık hizmeti verildi
Bingöl’de acil sağlık hizmetlerinin 278 personelle yürütüldüğünü belirten Gündoğdu, 2020 yılının 11 aylık döneminde 36 bin 193 kişiye hizmet verildiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
11 ayda 36 bin kişiye acil sağlık hizmeti verildi

Bingöl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, Bingöl’de acil çağrılara ulaşım süresinin ortalama 7 dakika olduğunu söyledi.

1-7 Aralık tarihlerinin “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” olarak kutlandığını belirten Gündoğdu, “Acil Sağlık Hizmetleri, yurt genelinde şehir merkezlerinden, en uç noktalardaki köylere kadar uzanan çok büyük bir hizmettir.
Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı; acil sağlık hizmeti ihtiyacı oluşan herkese, günün 24 saatinde, ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak, hasta ya da yaralıya olay yerinde gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak ve ihtiyaç halinde en uygun sağlık merkezine ulaştırmaktır” dedi.

Bingöl’de acil sağlık hizmetlerinin 278 personelle yürütüldüğünü belirten Gündoğdu, şunları söyledi: “İlimizde Acil Sağlık Hizmeti 112’de görevli 278 personel (73 Paramedik, 83 ATT, 10 Doktor, 4 Ebe, 30 Hemşire, 9 Hizmetli, 39 Şoför, 4 Teknisyen, 17 Sağlık Memuru, 9 VHKİ)  60 UMKE Gönüllüsü, 38 Acil Yardım Ambulansı ve 19 adet 112 Acil Yardım İstasyonu ile hizmet sunulmaktadır. Bingöl’de 2019 yılında 27 bin 868 hasta ve yaralıya 112 Acil Sağlık Hizmeti sunulmuşken, 2020 yılı Kasım ayı sonu itibariyle bu sayı 36 bin 193’ü bulmuştur. İl genelinde acil çağrılara ulaşma süremiz ise ortalama 7 dakikadır.”

112 acil hattının gereksiz yere meşgul edilmemesini isteyen Gündoğdu, “112’yi arayan kişilerin, hasta/yaralının konumuna dair adres bilgilerini doğru vermesi, trafikteki diğer sürücülerin, ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde, ambulansların geçiş önceliğine riayet ederek ambulansa yol vermesi vakaya ulaşım süresinin kısaltılması açısından hayati derecede önemlidir. Ayrıca 112 acil sağlık hizmetlerinin hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından gereksiz yere meşgul edilmesi, zaman ve işgücü kaybına yol açmakta, daha da önemlisi gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralılara ulaşmayı geciktirmektedir. 112 Acil Çağrı Hattının kullanılması konusunda, 7’den 70’e Acil Kültürü’nün oluşması sistemimizin en temel ihtiyacıdır. Unutmayalım ki, herkes bir gün 112 Acil Çağrı Hattını aramaya ihtiyaç duyabilecektir. 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nin etkin ve en kısa sürede verilebilmesi için vatandaşlarımızın daha duyarlı olması gerekmektedir. 

Özellikle Covid-19 salgınının yoğun bir şekilde yaşandığı bu günlerde tüm çalışanlarımız gibi acil sağlık hizmeti veren çalışanlarımız da halkımızın sağlığı için canla başla görev yapmaktadırlar. Verilen sağlık hizmetlerinin başarıya ulaşması için vatandaşlarımızın da desteği şarttır. Bu nedenle virüsün yayılmasının engellenmesi için maske, mesafe ve temizlik kuralına uyulmalı, toplu organizasyonlar, taziyeler, ev ziyaretleri vb yapılmamalıdır.  Kurallara uyulması durumunda acil sağlık hizmeti yükü azalacak, böylece vatandaşlarımız acil sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde yararlanabilecektir. Vatandaşlarımızı Covid-19 ile ilgili olarak duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Bu vesile ile her türlü şartlar altında hasta ve yaralılara ulaşabilmek amacıyla görevlerini en iyi şekilde yerine getiren ve hayatlarını, can kurtarmaya adayan bütün 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kutluyor, tüm vatandaşlarımıza Covid-19’un geride kaldığı sağlıklı günler diliyorum” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 11, ayda, 36, bin, kişiye, acil, sağlık, hizmeti, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı