Haber Detayı
11 Aralık 2020 - Cuma 14:49
 
150 metreden yuvarlanan gebe ineği AKUT kurtardı
Sancak Beldesi Yazgünü Köyünde 150 metreden vadiye yuvarlanan inek, AKUT ekiplerinin 9 saatlik çalışmasıyla kurtarıldı.
GÜNDEM Haberi
150 metreden yuvarlanan gebe ineği AKUT kurtardı

Deprem başta olmak üzere doğal afetlerde vatandaşların yardımına koşan AKUT, dağlarda mahsur kalan, yaralanan hayvanların da can simidi oluyor.

Önceki gün sabah saat 08.30’da Sancak Beldesi Yazgünü Köyünde bir ineğin uçuruma yuvarlandığı ihbarı üzerine olay yerine giden Bingöl AKUT ekibi, 9 saatlik çalışmanın ardından, ineği mahsur kaldığı yerden kurtararak sahibine teslim etti.

Olayla ilgili bilgi veren AKUT Bingöl Birim Başkanı Ahmet Ateş, sabah saat 08.30’da bir ineğin dağda mahsur kaldığı yönünde yapılan ihbar üzerine, ekiplerinin gerekli hazırlığı yaparak olay yerine intikal ettiğini söyledi.

Köyün yaklaşık 5 km güneyinde kalan dağlık ve karlı arazide yaklaşık 2 saatlik yürüyüş neticesinde hayvanın bulunduğu alana varıldığını belirten Ateş, “Olay yerinde köylülerden alınan bilgiler sonucunda ineğin sekiz aylık gebe olduğu, bulunduğu bölgeden yaklaşık 150 metre vadiye doğru yuvarlandığı, 48 saatten daha fazla süre ile olay yerinde olduğu, hayvan sahibinin geceyi hayvanın başında geçirdiği aktarıldı. Yapılan fiziki kontrollerde hayvanın  arka ayaklarında muhtemelen lif yırtılması veya tendon kopması nedeni ile ayağa kalkamadığı için dağda mahsur kaldığı kanaatine varıldı. Köylünün ısrarla hayvanın kesilmesi gerektiğini söylemesi üzerine hayvanın iki canlı olduğu, bu isteklerinin yerine getirilemeyeceği iletilerek kurtarma faaliyetleri başlatıldı” dedi.

Ateş, yaralı ineği kurtarma çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: “Gebe hayvanın hem ön bacaklarından hem de arka bacaklarından zarar verilmeyecek şekilde ipler geçirilerek ağaçtan oluşturulan calaska yardımı ile ayağa kaldırıldı. Hayvanın ayakları üzerinde duramaması üzerine kızağa yüklenerek olay yerinin sarp arazi olması ve köy tarafına doğru rampa çıkılamadığı için yaklaşık 8 km güneyden geçen orman yoluna götürülmesi ve oradan da derneğimize ait römorka yüklenerek köye ulaştırılması  kararlaştırıldı. Karlı ve kayalık bölgeler aşılarak saat 17.30’da hayvan hedeflenen yola kızakla çekilerek götürüldü. Hayvan, derneğimize ait araca bağlı olan römorka yüklenerek saat 19.30 sularında hayvan sahibi olan Yunus Manbaki’ye ait olan ahıra koyularak operasyon sonlandırıldı. 

Akut misyonu gereği yardıma muhtaç her canlıya yardım elini uzatmaya devam edecektir. Yaşam hakkı kutsaldır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 150, metreden, yuvarlanan, gebe, ineği, AKUT, kurtardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı