Haber Detayı
24 Haziran 2021 - Perşembe 18:19
 
CHP BÖLGENİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
Bingöl, Diyarbakır, Muş, Bitlis ve Siirt illerini gezen CHP heyetinde yer alan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, bölgede karşılaştıkları sorunları meclis kürsüsünde dile getirdi.
SİYASET Haberi
CHP BÖLGENİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Muş’ta bir gençle karşılaşmasını anlatan Kılıç, “Muş’ta bir gençle sohbet ediyorduk, “Evli misin?” diye sordum; dedi ki: “Yok abla, evlilik bu dönem bizim için mutluluk değil, kabus olmuş. Düğünü, takısı, eşyası, fiyatlar uçmuş gitmiş. Kızların tarafına doğru bakmıyoruz, hatta kızlardan kaçıyoruz bizle evlenmek isterler diye.” Şimdi, gelin, ülke ekonomisinin yüzde 7 büyüdüğünü bu gence anlatın, sokaktaki esnafa anlatın, memura anlatın, işçiye anlatın; anlatamazsınız çünkü artık sizin masallarınıza çocuklar bile inanmıyor” dedi.

HP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “bu pandemi döneminde rakamlar bir yana, esnafın nefesi kesildi; iktidar, esnafın feryadına gözünü, kulağını, vicdanını kapadı. Esnafı perişan, insanları işinden ettiniz; salgın döneminde açıkladığınız paketlerle de esnafın hem bugününe hem de geleceğine ipotek koydunuz. Türkiye'nin dört bir yanında milletvekili arkadaşlarımızla birlikte esnaflarımızla bir araya geliyoruz, sorunlarını dinliyoruz. Bu işin İstanbul’u, İzmir’i, Ankara’sı, doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi kalmamış; bu işin sorunları ortak, çözümü belli. Sorun, ülkemizin yönetilememesi, rüşvet ve yolsuzluk çamuruna her seferinde tekrar tekrar batan iktidarın varlığı yani bu ülkenin sorunu AKP iktidarıdır.”

“KALABALIK OLAN YERLER ÇAY OCAKLARI”

Bölgede işsizliğin yüksek olduğunu vurgulayan Kılıç, “Değerli milletvekilleri 8 Haziran’da Siirt’ten başlayıp 12 Haziran’da Diyarbakır’da bitirdikleri ziyaretlerimizden Siirtli, Bitlisli, Muşlu, Bingöllü, Diyarbakırlı yurttaşlarımızın sizlere selamını getirdim. Her yerde bize iktidar vekillerini soruyorlar, “Nerede bunlar? Neden buraya gelmiyorlar? Yoksa bizimle görüşmeye yüzleri mi yok?” diyorlar. On beş aydır aç kapat, aç kapat oyaladığınız esnaf yüzlerine bakmanızı ve sizden yüz yüze hesap sormak istiyor. Gittiğimiz illerde lebalep kalabalık olan yerler de var tabii, nereler kalabalık? Çay ocaklarının önü, kahvehanelerin önü ve meydanlar çok kalabalık. “Neden?” derseniz; genci, yaşlısı işsiz durumda. Kimisi esnafmış, batmış; kimisi işinden olmuş, kimisi hiç işe girememiş; milletin yarısından çoğu işsiz ve sokaklarda. Muş’ta bir gençle sohbet ediyorduk, “Evli misin?” diye sordum; dedi ki: “Yok abla, evlilik bu dönem bizim için mutluluk değil, kabus olmuş. Düğünü, takısı, eşyası, fiyatlar uçmuş gitmiş. Kızların tarafına doğru bakmıyoruz, hatta kızlardan kaçıyoruz bizle evlenmek isterler diye.” Şimdi, gelin, ülke ekonomisinin yüzde 7 büyüdüğünü bu gence anlatın, sokaktaki esnafa anlatın, memura anlatın, işçiye anlatın; anlatamazsınız çünkü artık sizin masallarınıza çocuklar bile inanmıyor.

“Çocuklar” demişken, değerli milletvekilleri, Diyarbakır sokaklarında çalışırken 4 çocukla karşılaştık, durduk sohbet ettik; birinin ayağında sadece bir terlik, birinin ayakkabısı yırtık, diğerinde hiç ayakkabı yok. Sorduk, annesi evde, engelli; baba hamal olarak çalışıyor, o da iş bulursa; çocuklar da çöpten kâğıt topluyorlar eve yardımcı olmak için. İşte ülkenin geldiği nokta bu. “Hangi annenin, hangi babanın, hangi insanın vicdanı buna sızlamaz?” diyeceğim ama biliyorum ki iktidarın vicdanı sızlamıyor, sızlasaydı ülkeyi bu hâle getirmezlerdi değerli milletvekilleri. Anlatırken bile yeniden yaşadım o anları. Belki bu anlatılmaz, denilmez, belki de ayıp karşılanır ama başka türlü de anlatamayacağım.

Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere’yle birlikte görüşmüştük çocuklarla -yine ayıp olduğunu bilerek anlatıyorum ama- anne, baba yüreği, çocukları o durumda bırakmak istemedik, bir ayakkabıcıya soktuk, denetmeye çalışıyoruz, çocuklar denemek istemiyor, ısrar ediyoruz, sonra en büyüğü geldi, kulağıma dedik ki: “Abla, bunlar borçsa biz alamayız çünkü babam ‘Ben artık borç ödeyemem, bir böbreğim kalmış, bir de böbreğim gider o yüzden kimseden borç almayın.” diye bize tembih ediyor, o yüzden bunlar borçsa biz alamayız.” dedi. Tabii, işte ülkenin geldiği durum bu değerli milletvekilleri. Hakikaten belki kusura bakma, hakkını helal etme, birçok tartışma geçiyor gündemimizde ama bu çocuklar kusura bakıyor değerli milletvekilleri; intihar eden esnafın aileleri de kusura bakıyor, evine ekmek götüremeyen müzisyenler de kusura bakıyor, traktörü haczedilen çiftçi de kusura bakıyor, işsiz gençler de kusura bakıyor yani bu ülkenin onurlu, namuslu vatandaşları kusura bakıyor ve artık önüne sandık istiyor” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, BÖLGENİN, SORUNLARINI, DİLE, GETİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı