Haber Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 17:20
 
“MAYINLAR TEMİZLENMEDİ”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl-Kiğı İlçesi Açıkgüney Köyünde bulunan eski karakolun etrafına döşenen mayınların temizlenmediğini belirterek, konuyu meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
“MAYINLAR TEMİZLENMEDİ”

Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılması talebiyle meclise verdiği önergede, “Bingöl-Kiğı İlçesi, Açıkgüney Köyünde bulunan, yaklaşık on yıl önce köyün dışına alınan Karakolun eski yapısının bulunduğu alan, köy halkı ve diğer canlılar için büyük tehdit yaratmaktadır. Köy sakinleri tarafından bizlere iletilen bilgilere göre; karakolun eski yerinin köyün içerisinde olması nedeniyle, çevresine mayınların yerleştirildiği, karakol kaldırıldıktan sonra bu mayınların temizletilmediği ve birçok küçük baş hayvan başta olmak üzere bir yurttaşın da mayına basması sonucu hayatını kaybettiği aktarılmıştır. Özellikle köydeki çocuklar ve hayvanlar için çok endişeli olduklarını söyleyen yurttaşlarımız, konuyu gerekli mercilere defalarca taşımalarına, dilekçeler yazmalarına ve seçim dönemlerinde köylerini ziyaret eden iktidar siyasilerine aktarmalarına rağmen herhangi bir çalışmanın yapılmadığını ifade etmişlerdir. Söz konusu tehlikeli alanın temizlenmesi için tüm köy halkı Bakanlığınız tarafından atılacak adımı beklemektedir.

Bu bağlamda; karakol taşınırken gerekli mayın temizliği neden yapılmamıştır? Tüm canlıları tehdit eden mayınlı alan temizliğinin yapılması için talimat verecek misiniz? Gerekli kurumların kayıtsız kaldığı durum ile ilgili yasal işlem başlatacak mısınız?” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “MAYINLAR, TEMİZLENMEDİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı