Haber Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 18:25
 
VALİ EKİNCİ’DEN İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ MESAJI
Vali Kadir Ekinci, ‘12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
VALİ EKİNCİ’DEN İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ MESAJI

Vali Ekinci’nin mesajı şöyle: “Büyük şair, mütefekkir ve mücadele adamı Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. yıldönümünü kutluyoruz.

İstiklal Marşı, aziz milletimizin din, tarih ve toplum sevgisinin, ilelebet özgür ve bağımsız yaşama tutkusunun, beynel milel emperyalizme ve her türlü haksızlığa karşı el ele, omuz omuza yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştirildiği satırlardır.

İstiklal Marşı, aziz milletimizin kimlik ve şahsiyet bulduğu sözleşmemiz, dünyaya haykırdığımız bağımsızlık bildirimiz, kıvanç ve tasa birliğimizin tercümanı, yok edilmek istenen bir kültür ve medeniyetin hangi badireleri atlatarak istiklal harbini kazandığını anlatan özel ve özgün bir belgedir.

Mehmet Akif Ersoy’un yoğun ve sahici duygular içinde kaleme aldığı İstiklal Marşı, dünden bugüne tarihte aldığımız yolu, hedeflerimizi, önceliklerimizi, vazgeçilmezlerimizi, kadın ve erkek, genç ve yaşlı imkansızlıklar içinde verdiğimiz kurtuluş destanını ölümsüzleştiren seçkin bir eserdir.

Müstesna şairimiz Mehmet Akif Ersoy, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın” diye temennide bulunurken, o yıllarda verilen mücadeleye ve insanüstü gayrete de işaret etmiştir. Bayrağımızla birlikte bağımsızlığımızın en önemli sembollerinden olan İstiklal Marşı, hakikatin içinden süzülüp gelen dizeleriyle milletimizi ortak düşünce ve duygularda buluşturmakta, birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dayanışmamızı güçlendirmektedir.

Onun için, bir coğrafyaya İstiklal Marşı yazdıran süreci ve İstiklâl Marşı’nın satırlarında dolanan bağımsızlık ruhunu asla unutmamalı, daima canlı tutmalıyız.

Yarınlarımızın teminatı gençlerimizin, Mehmet Akif’in başta İstiklâl Marşı olmak üzere eserlerinin bütününde bilgeliği, dürüstlüğü, fedakarlığı, samimiyeti ve selim kalbi ile yer verdiği yol haritasını takip ederek ülkemizin gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak adımlarla geleceğe kararlılıkla yürüyeceklerine inancımız tamdır.

Bugün bizlere düşen görev, İstiklâl Marşımızda anlamını bulan keskin bir bilinç ve gayretle geçmişteki muhteşem mücadelenin ve bizlere emanet bırakılan değerlerin şuuruna varmak, emanete sahip çıkmak ve sonraki nesillere aktarmaktır.

Bu düşüncelerle; İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde, büyük şair, mütefekkir ve mücadele adamı Mehmet Akif Ersoy’u ve al sancağın şafaklarımızda ebediyen dalgalanması için canlarını veren İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, EKİNCİ’DEN, İSTİKLAL, MARŞININ, KABULÜ, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı