Haber Detayı
27 Aralık 2020 - Pazar 16:26
 
BİNGÖL ESNAFI BİTME NOKTASINA GELDİ
Bingöl’ün ticaretini ayakta tutanların, lokanta, servis, büfe, kahvehane gibi küçük esnaflar olduğunu belirten Aydemir, esnafların çok zor durumda olduğunu ve bitme noktasına geldiğini söyledi.
SİYASET Haberi
BİNGÖL ESNAFI BİTME NOKTASINA GELDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir,  Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek, 1.5 milyon gencin işsiz olduğunu söyledi.

Meclis genel kurulunda konuşan Aydemir, Bingöl ilinin, işsizlik ve yoksulluktan kırılır bir hâle geldiğini ifade ederek, Bingöl esnafının bitme noktasına geldiğini belirtti.

Aydemir, “Bingöl iliyle ilgili çok kısa bir şekilde size bilgi vermek istiyorum. Bingöl ili, son 2018 seçimlerinde yüzde 55 gibi yüksek bir oranla AKP’ye destek vermiş bil il. Yine, on sekiz yıllık AKP iktidarı döneminde dört buçuk-beş yıl yani toplamda iki dönem de Kalkınma Bakanlığı yapmış bir il. Son dört dönemdir de yerel belediyeyi yine AKP’nin yönettiği bir il konumunda. Bakın, bu durumda olan bir il; Türkiye genelinde yoksullukta 2’nci, işsizlikte 2’nci, yine, işsizlik maaşı kapsamında 2’nci. Bakın, burada bir ters orantı var. Bunu niye hatırlattım? Çünkü Bingöl esnafı, Bingöl ticaret hayatı sizin sayenizde bitme noktasına geldi; oksijen çadırındaydı, oksijen alamaz bir hâlde ve öldü, öldürüldü. Bunun sebebi de AKP iktidarıdır.

Bingöl’ün ticari hayatını ayakta tutan küçük esnaftır arkadaşlar. Kimdir bunlar? Kahveci esnafı, kıraathane esnafı, büfe esnafı, bakkal esnafı, servis esnafı, yine, lokantacı esnaf; bunlar gerçekten çok zor durumda” diye konuştu.

“İŞYERLERİNDEN KİRA ALINMASIN”

Bingöl’de mülkiyeti Diyanet Vakfına ait olan 114 tane iş yeri bulunduğunu ifade ede3n Aydemir, şunları söyledi: “Bu 114 iş yeri, Bingöl merkezin en önemli ticari aksları üzerinde bulunan Ulu Cami’nin altında, Hacı Hıdır Camisi’nin altında ve yine Hacılar Camisi’nin altında bulunan iş yerleridir. Bu iş yerleri; büfeci, züccaciyeci, hamam, banyo esnafı, kıraathane esnafı, terzi esnafı, saat tamircisi esnafı vesaire türünden esnaflar tarafından işletilmektedir.

Başta 2 dönem bakanlık yapmış olan Sayın Cevdet Yılmaz olmak üzere AKP iktidarından buradaki iş yerlerinden ekonomik kriz ve pandemi süreci bitinceye kadar; altı ayda mı biter, on ayda mı biter, bu süre zarfında Diyanet Vakfının bu iş yerlerinden kira alınmaması talepleri var. Yine, Bingöl Merkez’de mülkiyeti belediyeye ait olan Genç Caddesi üzerinde bulunan büyük belediye pasajındaki esnaflar, yer altı çarşısındaki esnaflar ve yine mülkiyeti Bingöl Belediyesine ait olan, yani AK Parti belediyesine ait olan Beşyol’daki esnafların; bu ekonomik kriz ve pandemi sonuçlanıncaya kadar kira alınmaması konusunda talepleri var, bu talepleri de biz sizin üzerinizden iletmiş olalım.”

Kürsüde çöpten yiyecek toplayan kadının fotoğreafını gösteren Aydemir, “Gerek Hükûmet yetkilileri, gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı gerekse Cumhurbaşkanı gerekse ilgili bakanlıklar ülkemizde yoksulluğun olmadığıyla ilgili çeşitli beyanlarda bulundular. Oysaki bu fotoğraf, arkadaşlar, dün akşam itibarıyla Bingöl ili Merkez Uydukent Mahallesinde çekildi. Bakın, bu kadın, bu anne türbanlı, başörtülü birisi; onun yaşıtları Batı’da, Avrupa’da 70-75 yaşlarında emekli olup dünya turuna çıkarken, bu annemiz, bu başörtülü, bu türbanlı annemiz çöpten çocuklarına, evine ekmek toplayıp, erzak toplayıp götürmek zorunda kalıyorum. İşte, sizin, yoksullukla Bingöl’ü getirdiğiniz nokta bu” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL, ESNAFI, BİTME, NOKTASINA, GELDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı