Haber Detayı
10 Aralık 2020 - Perşembe 17:53
 
“Bingöl’ün IPARD kapsamında olmaması çok ayıp”
Bingöl’ün, 42 ilde uygulanan IPARD programı dışında tutulmasının büyük ayıp olduğunu ifade eden Özlale, “Bu desteklerden Bingöl’ün mutlaka yararlanması gerekiyor” dedi.
SİYASET Haberi
“Bingöl’ün IPARD kapsamında olmaması çok ayıp”

İyi Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun, Kalkınma Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, İyi Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve İyi Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Cumali Durmuş’tan oluşan heyet Bingöl’e gelerek, esnaf temsilcileri ve esnaflarla görüştü.

Bingöl’de gerçekleştirdikleri ziyaretlerin ardından basın toplantısı düzenleyen İyi Parti heyeti, Bingöl’ün sorunlarını mecliste gündeme getireceklerini belirttiler.

Esnafları, KOBİ’leri dinlemek üzere illere ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirten İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun, bu kapsamda Bingöl’e geldiklerini söyledi. Türkiye’nin partili Cumhurbaşkanlığı Sisteminde kötüye gittiğini belirten Ergun, “2017 yılında Türkiye, dünyada demokrasi alanında 100. sırada iken, 2020 yılında 110. sıraya, hukukun üstünlüğü endeksinde 101. sıradayken, 107. sıraya, şeffaflık endeksinde 93. sıradayken 97. sıraya gerilemiştir” dedi.

“ULUSAL MARKETLER BİNGÖL’ÜN ÜRÜNLERİNİ SATMIYOR”

İyi Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale ise, Bingöl’de esnafın yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Bingöl’de genç işsiz sayısının çok fazla olduğunu ifade eden Özlale, “Esnaf bırakın mevcut istihdam ile devam etmeyi, maalesef çalışanları işten çıkarmak zorunda olduğunu söylüyor. Bu ülkede 1 milyonun üzerinde üniversiteli işsiz var. İstihdamı arttırmak için tekrar üzerime geçmemiz lazım” dedi.

Bingöl’de, özellikle salgın sürecinde çok zor bir dönem geçiren esnafın problemlerine çözüm üretilemediğini belirten Özlale, “Bingöl sokaklarında dolaştık, ziraat odası başkanı, ticaret ve sanayi odası başkanı, esnaf ve sanatkarlar odası başkanıyla görüştük, herkes aynı şeyi söylüyor. Ulusal marketlerden tutun, büyük şirketlere kadar herkes kendi lokal yerel üreticisinin ürününü tekrardan size sunmayı bırakın, sizden direk olarak işinizi almak üzereler. Bugün ulusal marketlere baktığınız zaman Bingöl’ün ürettiği ürünleri satmak yerine, size dışarıdan ürünler getiriyorlar.

Dünyanın hiçbir yerinde mahalle aralarına bu kadar büyük ulusal marketler kurulmaz. Dünyanın hiçbir yerinde ulusal marketlere, o bölgenin ürününü almaması söylenmez. Bizim karşılaştığımız temel problemler bu. Bunun dışında tabiki Bingöl’ün önemli sektörlerinden bir tanesi olan gıda sanayide problemeler olduğunu gördük. Bingöl’ün yeterince yatırım çekemediğini gördük. Çok bereketli olan Bingöl ovasının aslında fazlada olmayan bir sulama maliyetiyle bir Çukurova’ya dönüşecekken bu yatırımların devamlı ertelendiğini gördük” şeklinde konuştu.

-ASGARİ ÜCRET DEĞERLENDİRMESİ-

Bu günlerde görüşmeleri yapılan asgari ücret ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özlale, şunları söyledi: “Şöyle bir öneride bulunduk; bugün 2 bin 325 lira net asgari ücret. Brüt asgari ücret 2 bin 949 lira, işverene maliyeti 3 bin 458 lira. Biz dedik ki; gelin asgari ücreti 3 bin lira yapalım ama bunun maliyetini işverenden almayalım yani çalışana brüt kazancının tamamını verelim. İşverenimiz, devlete ödediği SGK primi ile gelir vergisini çalışanına ödesin. Ama biz işverene maliyetini de arttırmayalım ve o kişi hala 3 bin 458 liraya çalışsın. Böylece işçinin işverene maliyeti artmadığı için kayıt dışı işçi çalıştırmak zorunda kalmaz, belki daha fazla istihdam sağlayacak. Türkiye’nin kurtuluşu, gelirin daha eşit bir şekilde dağıtılması, üretim ekonomisine geçmektir.”

“BİNGÖL’ÜN IPARD KAPSAMINDA OLMAMASI ÇOK AYIP”

Bingöl’ün, 42 ilde uygulanan IPARD programı dışında tutulmasının büyük ayıp olduğunu ifade eden Özlale, “Ben daha önce TKDK üzerine çalışmış bir akademisyenim. Bingöl’ ün IPARD’dan yararlanmaması büyük ayıp çünkü bunun kaynağı Avrupa Birliği tarafından katılım öncesi kırsal alanı destekleme fonundan karşılanıyor.

Bu desteklerden Bingöl’ün mutlaka yararlanması gerekli, buradaki tarımsal faaliyetlere ve bu bölge ekonomisinin can damarı olan tarımın desteklenmesi için. Biz bunu mutlaka mecliste gündeme getireceğiz” dedi.

“BİNGÖL İÇİN ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, Bingöl’e gerçekleştirdikleri ziyaretten dolayı, Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun, Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Edirne Milletvekili Orhan

Çakırlar ve Genel İdare Kurulu Üyesi Cumali Durmuş’a teşekkür etti.

Kızılboğa, “Her şeye rağmen halka iç içe olduğumuzu göstermek adına bu ziyaretler önem teşkil etmekte. Bizler her ne olursa olsun her zaman halkın içinde olup, sorunlarını dinleyeceğiz ve çözüm üretmeye çalışacağız. Siyasi politikamız budur. İlimizde de genel olarak kentin sorunları ve vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek ve çözüm üretmek için bir araya geldik. Yaşadığımız şehrin sorunlarına çare olmak bizim yükümlülüğümüzdür. Biz de Bingöl için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl’ün, IPARD, kapsamında, olmaması, çok, ayıp”,
Yorumlar
Haber Yazılımı