Haber Detayı
29 Temmuz 2018 - Pazar 13:56
 
Hayvanların hangi tarihlerde öldürüleceği belirlendi!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Merkez Av Komisyonu tarafından 2018-2019 av döneminde avlanabilecek ve avlanması yasak olan türler belirlendi.
SOLHAN Haberi
Hayvanların hangi tarihlerde öldürüleceği belirlendi!

Merkez av komisyonu kararına göre, bıldırcın ve üveyik avı 28 Ağustos’ta başlayacak.

Kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı 20 Ekim 2018 tarihinde başlayacak, 13 Ocak 2019’da sona erecek. Çil keklik, bu av sezonunda sadece Ağrı, Aksaray, Ankara, Bingöl, Bitlis, Çorum, Elazığ, Erzurum, Giresun, Iğdır, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Malatya, Sivas, Tokat, Muş, Bayburt, Kırşehir, Eskişehir, Afyonkarahisar, Çankırı, Tunceli, Van ve Yozgat illerinde yapılabilecek.

-Sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın, suçulluğu, kaya güvercini, tahtalı, karatavuk, öter ardıç, kaşıkgaga ve çullkuk avı bazı bölgelerde 13 Ekim’de, Doğu Anadolu’da 20 Ekim’de başlayacak ve 3 Mart 2019’da sona erecek.

-Alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak ve saksağan avı 25 Ağustos 2018’de başlayacak, 3 Mart 2019’da sona erecek.

-Yabani tavşan, ada tavşanı, tilki, kaya sansarı avı bazı bölgelerde 13 Ekim 2018’de, Doğu Anadolu bölgesinde 20 Ekim 2018’de başlayacak, 13 Ocak 2019’da sona erecek.

-Yaban domuzu ve çakal avı, 28 Ağustos 2018’de başlayacak, 3 mart 2019’da sona erecek.

AVLANACAK HAYVANLAR İÇİN KOTA BELİRLENDİ

Bıldırcın için 10, üveyik ve çulluk için 5’er, karatavuk, öter ardıç ve sakarca için 3’er, tahtalı ve sakarmeke için 4’er, kaya güvercini için 6, saksağan için 15, alakarga ve suçulluğu için 1‘er, kınalı keklik ve kum kekliği için 2, çil keklik için 2, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, elmabaş patka ve çıkrıkçın için toplam 6, küçük karga, ekinkargası, kara leşkargası ve leşkargası için toplam 15 avlanma limiti belirlendi.

Memeli hayvanlarda ise, 1 yabani tavşan, 2 ada tavşanı, 5 yaban domuzu, 2 kaya sansarı avlanma limiti belirlendi.

BİNGÖL’DE TİLKİ VE ÇAKAL AVI YASAK

Av komisyonu kararına göre Bingöl genelinde tilki ve çakal avı tamamen yasak. Bu hayvanları vuranlara cezai işlem uygulanacak. Kaçak avcılara ve belirlenen kotalar dışında avlayanlara cezai işlem uygulanacak.

Doğu Anadolu bölgesindeki illerde, Bingöl’de tilki ve çakal, Erzurum’da çakal, Ağrı’da çakal, kaya sansarı ve tilki, Ardahan’da tilki, çakal, kaya sansarı, karatavuk ve tüm keklik türleri, Muş’ta kaya sansarı ve çakal, Tunceli’de çakal avı yasak. Haber: Ömer Şanlı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvanların, hangi, tarihlerde, öldürüleceği, belirlendi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı