Haber Detayı
25 Ekim 2021 - Pazartesi 17:10
 
YAYA GEÇİTLERİ YENİLENİYOR
Bingöl’de yaya ve trafiğin yoğun olduğu alanlarda yaya geçidi çizgileri yenileniyor.
GÜNDEM Haberi
YAYA GEÇİTLERİ YENİLENİYOR

Bingöl İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünün Bingöl Belediyesiyle koordineli bir şekilde yürüttüğü çalışmalar neticesinde yaya geçidi çizgileri yeniden boyanarak görünür bir hale getiriliyor.  
Bingöl İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bingöl Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü olarak, vatandaşlarımızın trafikte huzur ve güven ortamında karayolunda ulaşımlarını güvenli bir şekilde sağlayabilmeleri için Trafik denetimlerine aralıksız devam etmekteyiz. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 74. Maddesinde yer alan Yaya Geçitlerinde Yaya Önceliği kapsamında İlimizde Trafik denetimleri yanında ayrıca sürücü ve yayaların daha rahat ulaşım sağlayabilmesi için Trafik düzeni ile ilgili yapılması gereken düzenlemelerin ve alınması gereken tedbirlerin diğer kurumlarla beraber koordineli bir şekilde yapılmasını sağlamaktayız. 
21.09.2021 tarihinde bu kapsamda sürücü ve yayların Trafikte olası kazalara meydan vermeden birbirlerinin hak ve hukukuna riayet ederek hareket edebilmeleri için Trafik Düzeni ile ilgili olarak İlimiz bünyesinde bulunan Yaya Geçitleri Bingöl Belediyesi ile koordineli bir şekilde yeniden boyanarak görünür hale getirilmiştir.” denildi.  
Açıklamada ayrıca, araç sürücüleri ve yayaların uyması gereken kurallar şöyle hatırlatıldı:
“Karayolu Trafik Kanununun 74/b. Maddesinde “ Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermemek.” Kanun maddesi kapsamında hava araçları da kullanılarak denetim yapılmakta ihlali tespit edilen araç sürücüleri hakkında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74/b Maddesi gereğince 652 TL Trafik İdari para cezası uygulanmaktır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği 138. Maddesinde yayaların uyacakları kurallar belirtilmiştir. Buna göre:
Taşıt yolunun karşı tarafına geçmek isteyen yayalar, taşıt yolunu yaya ve okul geçidiyle kavşak giriş ve çıkışlarından geçmek zorundadırlar.
Yasaların verdiği yetki ve görev çerçevesinde ve halka hizmet odaklı yürütülen bu denetim ve uygulamalara halkımızın vereceği destek ve yardımlar, yürütülen çalışmaların başarıya ulaşması ve sunulan hizmetini kalitesinin artması açısından önemlidir.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAYA, GEÇİTLERİ, YENİLENİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı