Muş’un yüksek yamaçlarında sürü halinde görülen çalı çekirgeleri, köy yolları ve meşe yapraklarının yüzeylerini kaplayarak Muş Ovası’na doğru ilerliyor. Köylüler ve çiftçiler, çekirge sürülerinin ekili alanlara zarar vermesinden endişe ediyor.

ÇEKİRGE SÜRÜLERİNİN YAYILMASI ENDİŞE YARATIYOR

Özellikle sarp ve dağlık bölgeler ile kent merkezi, Hasköy ve Korkut ilçeleri, 11 köy ve yaklaşık 30 mezranın bulunduğu Üçevler Grup köy yolunda görülen çekirge sürüleri, vatandaşları endişelendiriyor. Çekirgelerin yayılması, ekili alanlar ve ormanlık bölgelerde büyük zarara yol açabileceği endişesini artırıyor.

VATANDAŞLARIN ENDİŞELERİ

Çekirgelerin her yıl olduğu gibi bu yıl da sürü halinde görüldüğünü ifade eden vatandaşlardan Aydın Altıkara, çalı çekirgelerinin zararlı olduklarını belirterek şunları söyledi:

Türkiye Nüfusunun Yüzde 94'ü Mobil Türkiye Nüfusunun Yüzde 94'ü Mobil

“Bu çekirge sürüleri her sene bu mevsimde ortaya çıkıyorlar. Ekili alanlar, ormanlık alanlara ve çayırlara zarar veriyorlar. Çalı çekirgesi zarar veren bir türdür. Yağan yağmurla beraber sayıları düştü. Ancak her yerde meralarda görülüyor. Adım başı çekirge sürüleri var. Ekili alanlara zarar verecekler diye endişe ediyoruz.”

İHA